Taśmy ledowe w nowoczesnych wnętrzach

Taśmy ledowe w nowoczesnych wnętrzach. Spotline radzi

Początkowo stosowane głównie w oświetleniu przemysłowym, coraz częściej i liczniej pojawiają w naszych domach – mowa o LED-ach, które w ostatnim czasie zrewolucjonizowały rynek elektryczny. Energooszczędność, wysoka trwałość oraz możliwość dopasowania odpowiedniej barwy światła to tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnych diod LED. Czy warto w nie zainwestować?
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_001.jpg

Zalety oświetlenia ledowego

LED-y mają wiele zalet w porównaniu do pozostałych technologii oświetleniowych. Przede wszystkim wyróżniają się największą skutecznością świetlną a co za tym idzie, są najbardziej energooszczędne ze wszystkich źródeł światła oferowanych na rynku. Kolejnym istotnym walorem diod jest ich długotrwałość. Charakteryzują się przeciętnym czasem pracy ok. 50 000 godzin, czyli 10 razy dłuższym od halogenów, a 25 razy od tradycyjnej żarówki. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść LED-ów, jest fakt, że gdy kończy się ich żywotność, nie gasną od razu. Zaczynają wytwarzać coraz mniej światła, co daje wyraźny sygnał użytkownikom do zmiany oświetlenia. Dalsza lista zalet diod LED jest jeszcze dłuższa – są odporne na uderzenia i wstrząsy, pozwalają osiągnąć praktycznie każdą barwę światła, nie emitują szkodliwych promieni UV. Ponadto są pozbawione rtęci, emitują bardzo małe ilości ciepła, zapalają się i gasną natychmiast po użyciu przełącznika światła. Dzięki bogatej gamie różnorodnych konstrukcji – od modułów, poprzez oprawy, na lampach skończywszy, ułatwiają projektowanie i aranżowanie przestrzeni z użyciem światła.

Taśmy LED w nowoczesnych wnętrzach

Tam, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie zwykłych żarówek byłoby problematyczne, możemy z łatwością zamontować pasek z diodami rozmieszczonymi szeregowo. Poza tym odporność pasków LED na kurz i wilgoć pozwala na swobodne stosowanie ich np. kuchni w pobliżu kuchenki gazowej czy w łazience, jako element podświetlający podłogę.
Firma Spotline posiada aż cztery rodzaje taśm LED: jednokolorowe, jednokolorowe Kelvin Control, oraz zmieniające kolory RGB, RGBW.

Jednokolorowe taśmy LED

Ledowa taśma profilowa Grand 24V to jednokolorowa taśma w trzech barwach światła LED (2700K, 3000K, 4000K). Metr taśmy to aż 240 diod o mocy strumienia świetlnego 1600 lm/metr. Do kupienia są dwie długości tych taśm samoprzylepnych: 2m i 3m. Jej promień gięcia to 3,8 cm.
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_002.jpg
Kolejną jednokolorową taśmą jest FlexRoll IP55, która od poprzedniej różni się w zasadzie wszystkim. Zaczynając od tego, że taśma ta osadzona jest w tworzywie sztucznym, a na metr paska przypada 60 diod dających światło od 900lm do 1550 lm, w zależności od długości taśmy. Do wyboru mamy dwie długości 3 i 5m (bez możliwości przedłużenia) oraz dwie barwy światła – 3000K i 5000K. Promień gięcia tej samoprzylepnej taśmy wynosi 3,75 cm.
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_003.jpg

Zmień samodzielnie barwę światła

Taka taśma KEVIN CONTROL 24V świeci światłem ustawionym w zakresie od 2700K-6500K, czyli jeśli preferujemy barwę ciepłą relaksacyjną to za pomocą sterownika zmieniamy parametry na zakres 2700K. Do pracy potrzebna jest koncentracja, więc odpowiednia będzie barwa zimna światła 6500K.

Zmieniające kolor taśmy ledowe RGBW

W ofercie firmy Spotline są również taśmy ledowe zmieniające barwę przy pomocy odpowiedniego sterownika. Do wyboru mamy taśmę elastyczną LED RGB 24V oraz FlexRoll RGB IP55. Pierwsza z nich to taśma, w której na metr przypada 60 diod LED o natężeniu światła 1600lm. Można ją kupić w trzech długościach: 1m, 3m i 5m. Jest to oczywiście taśma samoprzylepna, a jej promień gięcia to 1,3cm.

Druga z wymienionych to taśma LED zbudowana z 48 diod led na metr, osadzonych w tworzywie sztucznym. Można ją kupić w dwóch długościach: 3 i 5 m, bez możliwości przedłużenia. Podobnie jak reszta taśm jest ona samoprzylepna, a jej promień gięcia to 3,8 m.

Najbardziej uniwersalną taśmą RGB jest taśma RGBW. Charakteryzuje się ona poza zmieniającymi barwami światła opcją użycia światła białego, czyli czwartego koloru. W ciągu dnia stosujemy światło w kolorze naturalnym, natomiast wieczorem wprowadzamy nastrój i ustawiamy jeden z pożądanych kolorów lub wykorzystujemy zmienny cykl barw. Ta uniwersalna i praktyczna taśma znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie indywidualnym jak i profesjonalnym.

Ważną sprawą przy wyborze i zakupie LED jest jakość. Warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty:

• CRI-współczynnik oddawania barw od 80-90,
• równomierne świecenie na całej długości taśmy przez cały okres użytkowania,
• jednakowa temperatura barwowa przy zastosowaniu kilku taśm LED z tego samego modelu,
• możliwość sterowania paskami LED za pomocą pilota lub smartfonem przy pomocy odpowiedniej aplikacji np. system VALETO SLV, SLV CONTROL BY TRUST (inteligentny budynek) oraz system SLV CONTROL.
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_004.jpg
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_005.jpg
Taśmy_i_profile_LED_Spotline_006.jpg
Zaleca się montaż taśm led w profilach aluminiowych w celu lepszego odprowadzenia ciepła.Profile dostępne w różnych wersjach w zależności od miejsca zastosowania:
- natynkowe,
- wbudowane,
- wiszące,
- ścienne,
- schodowe.

Spotline - technika świetlna - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: Velum Marketing

do góry