FAQ

Czy w oprawach Spotline można stosować wszystkie rodzaje źródeł energooszczędnych?

W wyniku pomiarów nie standardowych lamp energooszczędnych informujemy, iż nie wszystkie źródła dostępne na rynku pasują do opraw oferowanych przez Spotline. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z naszą obsługą klienta.

Czy źródła energooszczędne mają możliwość ściemniania?

Jeżeli chcemy sterować oświetleniem, ściemniać lampy to polecamy do tego celu źródła energooszczędne przystosowane do tego typu pracy (np art. 508870). Dodatkowo należy sprawdzić czy ściemniacz, którym chcemy to robić posiada funkcję ściemniania źródeł energooszczędnych.

Czy lampy LED są ściemnialne?

Chociaż źródła LED mogą zastąpić tradycyjne żarówki, nie wszystkie nadają się do ściemniania. Informacje o możliwości ściemniania znajdują się w opisie technicznym naszych produktów (np. taśmy LED). W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszą obsługą klienta.

Dlaczego niektóre źródła nie osiągają żywotności podanej w katalogu lub na stronie www?

Informacje podane w naszych katalogach i stronie www o żywotności źródeł światła są wartościami średnimi. Na rzeczywistą żywotność lampy ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Między innymi mogą to być: temperatura otoczenia, wahania w sieci energetycznej, cykle eksploatacji. Spadek żywotności może nastąpić również wskutek niewłaściwej instalacji. Na przykład podłączenie oprawy ze świetlówką energooszczędną pod czujnik ruchu może w znacznym stopniu obniżyć żywotność źródła.

Jaka jest żywotność źródeł LED?

Żywotność źródła LED podana w informacjach technicznych jest wartością średnią, po której wartość świetlna spada o połowę wartości początkowej. Sporo również zależy od czynników zewnętrznych, w porównaniu z innymi rodzajami źródeł światła LED-y szczególnie są wrażliwe na temperaturę otoczenia podczas pracy. Mimo że LED-y same nie wytwarzają dużych temperatur, należy zwrócić uwagę, aby ciepło nie było dostarczane z innych miejsc np: lamp żarowych zamontowane w pobliżu. Należy uważać, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 40ºC.

Jak długo należy czekać po włączeniu, aby świetlówka osiągnęła pełną wydajność?

Czasy od rzeczywistego włączenia, aż do osiągnięcia pełnej zdolności świetlnej mogą być różne w zależności od produktu. Okres ten może wynosić od 2 do 200 sekund.

Jak długo trzeba czekać po włączeniu, aby lampa HQI osiągnęła pełną wydajność?

Średnio po około 5 minutach większość lamp metalohalogenowych osiąga pełną wydajność.

Dlaczego lampa metalohalogenowa nie działa natychmiast po ostatnim włączeniu/wyłączeniu?

Lampy metalohalogenowe są lampami wyładowczymi, które wymagają dodatkowej jednostki zapłonu. Krótko po wyłączeniu lampa metalohalogenowa musi ostygnąć, aby mogła być włączona ponownie, czas stygnięcia może wynosić nawet od 10 do 15 min. Dlatego lampy metalohalogenowe nadają się tylko częściowo do zastosowań wymagających częstego włączania i wyłączania.

Gdzie mogę znaleźć wszystkie potrzebne informacje do mojego projektu oświetleniowego?

Dane fotometryczne produktów oferowanych przez Spotline udostępniane są na życzenie. W celu ich uzyskania proszę o kontakt z obsługą działu klienta poprzez formularz rejestracyjny umieszczony na stronie internetowej.

Dlaczego do pasków LED musi zostać podłączony kolejny transformator po osiągnięciu określonej ilości watów oraz obciążenia?

Paski LED mają ograniczoną obciążalność prądową, dlatego też po uzyskaniu określonej mocy bądź długości podanej przez producenta konieczne jest zainstalowanie nowego zasilacza.

Na co należy zwrócić uwagę podczas podłączania LED do transformatora?

Produkty typu LED operujące na prądzie stałym wymagają do pracy sterownika LED, który zapewnia ciągły poziom prądu stałego. Typowymi wartościami są: 350mA, 700mA a także 1200mA. W przypadku gdy kilka źródeł LED jest podłączonych do jednego sterownika, należy zwrócić uwagę, czy źródła światła połączone są ze sobą szeregowo. Napięcie można doprowadzić do transformatora w momencie, gdy wszystkie przewody i oprawy są już podłączone do właściwych miejsc.

Co oznacza symbol IP oraz kiedy mam na niego zwrócić szczególną uwagę?

Klasa IP oznacza stopień ochrony produktu przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak na przykład woda czy kurz. Oznaczenie to wykorzystuje się do określenia czy dany produkt może być wykorzystywany w poszczególnych pomieszczeniach, jak na przykład łazienka bądź też na zewnątrz obiektu. Oznaczenie klasy IP składa się zawsze z dwóch cyfr, pierwsza z nich określa stopień ochrony przed ciałami stałymi, natomiast cyfra druga odnosi się do ochrony przed wodą. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca opis klas IP.

Co jest powodem osadzania się pary wodnej wewnątrz lamp zewnętrznych?

Najczęstszym powodem osadzania się wody wewnątrz opraw jest kondensacja pary wodnej. Jest to naturalne zjawisko zachodzące w lampach świecących na zewnątrz. Wewnątrz obudowy dochodzi do występowania wysokich temperatur i ogrzania powietrza znajdującego się w środku lampy. Po wyłączeniu lampy dochodzi do wychłodzenia tego powietrza i wytworzenia się pary wodnej. Innym powodem zbierania się pary wodnej w oprawach może być niedokładne zamknięcie lampy zwłaszcza przy otworach doprowadzających przewody bądź też samej oprawie. Podczas dokręcania oprawy należy to robić stopniowo na krzyż na wszystkich śrubach tak, aby nie doprowadzić do nierównomiernego ucisku na uszczelkę. Ponadto podczas wymiany źródła światła należy sprawdzić, czy uszczelka nie została uszkodzona. Warto przetrzeć nagromadzoną parę wodną suchą ściereczką, jeśli się zgromadziła oczywiście przy rozłączonym zasilaniu.

Dlaczego transformator szumi?

Szum w transformatorze wywoływany jest poprzez wibracje. Zdarza się, że normalnie niesłyszalny transformator położony na twardej (drewnianej, kamiennej) powierzchni wywołuje nieprzyjemny hałas właśnie poprzez ledwo zauważalne wibracje. Dlatego też zaleca się stosowanie wyciszenia w postaci na przykład kawałka gumy montowanego pomiędzy transformator a powierzchnię montażową.

Jaki rodzaj materiałów powinien zostać wykorzystywany podczas użytkowania produktów w rejonach nadmorskich?

Lampy montowane w rejonach nadmorskich szczególnie narażone są na szkodliwe działanie soli oraz intensywniejszą korozję. Materiałami zalecanymi do stosowania w tych rejonach są:

  • stal nierdzewna
  • galwanicznie platerowane metale
  • materiały syntetyczne

Czy stal nierdzewna wymaga szczególnej pielęgnacji?

Podstawowym założeniem jest, że stal nierdzewna jest odporna na korozję. Dzieje się tak, gdyż zewnętrzna część powierzchni jest barierą ochronną. Lampy ze stali nierdzewnej można czyścić za pomocą miękkiej ściereczki wraz z odpowiednimi środkami do pielęgnacji tego typu materiału. Jednakże zdarzyć się może, że warstwa ochronna zostanie uszkodzona na przykład za pomocą narzędzi, może to być przyczyną powstawania korozji.

Czym się różni stal nierdzewna 304 od 316?

Stal nierdzewna 304 jest odporna na korozję, w przypadku gdy w powietrzu nie ma soli ( tak jak to bywa w rejonach nadmorskich) bądź chloru a więc oznacza to, że stal nierdzewna 304 nie jest zalecana do rejonów nadmorskich. Stal nierdzewna 316 jest odporna na sól oraz chlor w powietrzu w umiarkowanych ilościach. Dlatego też może być montowana w terenach nadmorskich. Nie jest ona natomiast odporna na słoną wodę.

Co oznacza klasyfikacja efektywności energii?

Klasa ta pozwala na określenie efektywności produktów elektronicznych. Efektywność w przypadku oświetlenia wylicza się poprzez stosunek mocy do światła oddanego przez dany produkt. Efektywność produktu jest przedstawiana za pomocą metki prezentowanej poniżej. Największa efektywność określana jest poprzez literę A natomiast najniższa efektywność charakteryzuje litera G.

Czy możliwe jest montowanie opraw na wszystkich powierzchniach?

Prawie wszystkie lampy oferowane przez firmę Spotline można montować na normalnych (palnych, takich jak drewno) powierzchniach. Oprawy, które wymagają specjalnej powierzchni montażowej są oznaczone symbolem jak poniżej.

Jak utylizować źródła światła, które nie nadają się do dalszego użytku?

Źródła światłą takie jak

  • metalohalogen
  • świetlówki
  • źródła energoosczędne
  • LED

nie mogą zostać wyrzucone do normalnych śmietników w gospodarstwie domowym. Należy takie odpady zabrać do specjalnych miejsc zajmujących się ich utylizacją.

Czy mogę zerwać cechowania dotyczące parametrów lampy?

Cechowania mają za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z produktów, na których się znajdują. Usunięcie cechowanie może być przyczyną nieuznania reklamacji, gdyż jest to nieodłączna część lampy a bez niej produkt jest nie kompletny i nie nadaje się do dalszego użytku.

Co oznacza symbol CE?

Symbol CE zgodnie z założeniami prawa Unii Europejskiej oznacza, że produkt spełnia normy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska wymagane w Unii Europejskiej.

Co jest powodem różnicy barw w produktach LED?

Podczas procesu produkcyjnego zdarzają się niewielkie różnice w kolorze światła białego emitowanego poprzez LED. Dlatego też produkty LED są posortowane za pomocą kodu BIN. W celu uzyskania jednolitej barwy podczas zakupu należy dopilnować, aby kod BIN wszystkich produktów był identyczny.

Spotline - technika świetlna - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: Velum Marketing

do góry